RESULTAT
B-Tex Cup 2018 2018-05-10
Villstad, Furudals IP
Villstad GIF
Uppdaterad: 2018-05-10 21:20
 
M 100m
Final1,910 maj 
Erik Johansson99Varbergs GIF10.92
Jean Yvan Ntrandekura97Villstads GIF12.08
Christer Nilsson73IK Sisu12.25


M 200m
Final1,610 maj 
Erik Johansson99Varbergs GIF22.43
Jean Yvan Ntrandekura97Villstads GIF24.66


M 800m
Final10 maj 
Jean Yvan Ntrandekura97Villstads GIF 2:13.10


M Längd
10 maj 
Jörgen Wallstenius79Wärnamo SK4,681,1


M Kula7.26 kg
10 maj 
Filip Sörmander01IK Sisu10,83
Jörgen Wallstenius79Wärnamo SK8,95


P19 Diskus1.75 kg
10 maj 
Simon Bjärnlöf Segerlind00Eksjö Södra IK33,10


P19 Slägga6.0 kg
10 maj 
Simon Bjärnlöf Segerlind00Eksjö Södra IK51,28


P17 100m
Final1,910 maj 
Otto Nilsson01IK Sisu11.84
Max Bruel01Villstads GIF12.18


P17 Höjd
10 maj 
Otto Nilsson01IK Sisu170
Hugo Schoug02Wärnamo SK155


P17 Kula5.0 kg
10 maj 
Filip Sörmander01IK Sisu13,74


P17 Diskus1.5 kg
10 maj 
Filip Sörmander01IK Sisu39,12
Otto Nilsson01IK Sisu33,09


P15 80m
Final2,110 maj 
Jacob Thelander03Ljungby FIK10.29


P15 Längd
10 maj 


P15 Kula4.0 kg
10 maj 
André Bergenhem03IFK Halmstad12,15
Jacob Thelander03Ljungby FIK10,23


P15 Diskus1.0 kg
10 maj 
André Bergenhem03IFK Halmstad35,12


P15 Slägga4.0 kg
10 maj 


P15 Spjut600 g
10 maj 
Jacob Thelander03Ljungby FIK40,45
André Bergenhem03IFK Halmstad35,49


P14 80m
Final2,110 maj 
John Störby04Falkenbergs IK12.52


P14 Längd
10 maj 


P14 Kula4.0 kg
10 maj 
Johan Kenneryd04Ljungby FIK9,76
Jonathan Bruksås04IK Sisu9,32


P14 Diskus1.0 kg
10 maj 
Jonathan Bruksås04IK Sisu27,90
Johan Kenneryd04Ljungby FIK26,66


P13 60m
Final2,210 maj 
Oscar Emanuelsson05Villstads GIF 8.66
Vinston Holm05Falkenbergs IK 8.93
Max Boast05Villstads GIF 9.03


P13 200m
Final2,010 maj 
Oscar Emanuelsson05Villstads GIF29.61


P13 Höjd
10 maj 
Leo Göransson05Klippans FK140
Vinston Holm05Falkenbergs IK135
Gustav Karlström05Åhus FIK130


P13 Längdzon
10 maj 
Leo Göransson05Klippans FK4,881,9
Vinston Holm05Falkenbergs IK4,441,3


P13 Kula3.0 kg
10 maj 
Leo Göransson05Klippans FK9,53
Gustav Karlström05Åhus FIK8,15


P13 Diskus0.6 kg
10 maj 
Leo Göransson05Klippans FK30,56
Gustav Karlström05Åhus FIK27,75
Oscar Emanuelsson05Villstads GIF25,65


P13 Slägga3.0 kg
10 maj 
Gustav Karlström05Åhus FIK27,63


P13 Spjut400 g
10 maj 
Leo Göransson05Klippans FK32,95
Max Boast05Villstads GIF23,27


P12 60m
Final2,010 maj 
Sebastian Rudmo06Wärnamo SK 9.80
Rasmus Johansson06Wärnamo SK10.30


P12 600m
Final10 maj 
Gabriel Hanfler06Wärnamo SK 1:48.92


P12 Höjd
10 maj 
Sebastian Rudmo06Wärnamo SK135


P12 Längdzon
10 maj 
Gabriel Hanfler06Wärnamo SK4,282,7   4,24 1,5
Sebastian Rudmo06Wärnamo SK3,692,1   3,60 1,7
Rasmus Johansson06Wärnamo SK3,461,9


P12 Diskus0.6 kg
10 maj 
Hugo Sandstedt07IK Sisu19,24
Linus Jarl Ågren06Wärnamo SK17,82


P12 Slägga3.0 kg
10 maj 
Linus Jarl Ågren06Wärnamo SK12,42


P12 Spjut400 g
10 maj 
Linus Jarl Ågren06Wärnamo SK14,98
Rasmus Johansson06Wärnamo SK14,16


P11 200m
Final2,010 maj 
Eddie Ramirez Eriksson07Wärnamo SK34.24
Arwin Alvehed07IFK Sävsjö35.66


P11 600m
Final10 maj 
Arwin Alvehed07IFK Sävsjö 2:16.26
Eddie Ramirez Eriksson07Wärnamo SK 2:18.44


P11 Höjd
10 maj 
Eddie Ramirez Eriksson07Wärnamo SK105


P11 Längdzon
10 maj 
Hugo Sandstedt07IK Sisu4,164,0   4,04 1,9
Edvin Svensson07Wärnamo SK4,066,9


P11 Kula2.0 kg
10 maj 
Hugo Sandstedt07IK Sisu6,89
Edvin Svensson07Wärnamo SK6,42


P10 60m
Final2,810 maj 
Filip Syd08Hovslätts IK 9.68
Fritz Theander08Varbergs GIF 9.93
Emil Mennborg08IK Hakarpspojkarna10.07
Laurentin Hanfler08Wärnamo SK


P10 200m
Final2,010 maj 
Filip Syd08Hovslätts IK32.52
Ludwig Carlsson08IFK Växjö35.64


P10 600m
Final10 maj 
Laurentin Hanfler08Wärnamo SK 2:09.26
Enzo Johansson08Wärnamo SK 2:15.17
Ludwig Carlsson08IFK Växjö 2:16.25


P10 Höjd
10 maj 
Fritz Theander08Varbergs GIF105


P10 Längdzon
10 maj 
Laurentin Hanfler08Wärnamo SK4,081,1
Filip Syd08Hovslätts IK3,832,5
Enzo Johansson08Wärnamo SK3,753,2   3,58 1,9
Fritz Theander08Varbergs GIF3,744,1   3,63 1,9


P10 Kula2.0 kg
10 maj 
Fritz Theander08Varbergs GIF6,80
Enzo Johansson08Wärnamo SK6,61
Filip Syd08Hovslätts IK6,30
Emil Mennborg08IK Hakarpspojkarna5,30


P9 4-kamp
10 maj 
Edvin Thorsson09Villstads GIF37
10,1916,503,3762,68
1151110
Carl Hartvigsson09Villstads GIF36
10,3022,332,9765,64
101187
Ivar Gardestrand09Falkenbergs IK35
10,5020,063,0863,75
9998
Arvid Holmgren09Falkenbergs IK30
10,7819,023,1063,38
56109
Caspian Alvehed09IFK Sävsjö27
10,5414,092,8962,10
83511
Isac Erlandsson09Villstads GIF22
10,8220,102,7867,08
41035
Emil Holm10Villstads GIF20
10,658,062,9365,65
6176
Emrik Hansson09Falkenbergs IK19
10,6212,862,9067,58
7264
Leon Johansson10Wärnamo SK17
11,0919,062,8172,16
3743
Vidar Gof09Wärnamo SK14
11,4419,582,6777,09
2822
Florian Nkuru09Villstads GIF7
12,5216,121,8180,03
1411


P9 60m
Finalheat 12,310 maj 
Ivar Gardestrand09Falkenbergs IK10.50
Caspian Alvehed09IFK Sävsjö10.54
Emrik Hansson09Falkenbergs IK10.62
Arvid Holmgren09Falkenbergs IK10.78
Isac Erlandsson09Villstads GIF10.82
Isak Olsson09Villstads GIFej start

Finalheat 21,510 maj 
Edvin Thorsson09Villstads GIF10.19
Carl Hartvigsson09Villstads GIF10.30
Emil Holm10Villstads GIF10.65
Leon Johansson10Wärnamo SK11.09
Vidar Gof09Wärnamo SK11.44
Florian Nkuru09Villstads GIF12.52


P9 Längd
10 maj 
Edvin Thorsson09Villstads GIF3,37
Arvid Holmgren09Falkenbergs IK3,10
Ivar Gardestrand09Falkenbergs IK3,08
Carl Hartvigsson09Villstads GIF2,97
Emil Holm10Villstads GIF2,93
Emrik Hansson09Falkenbergs IK2,90
Caspian Alvehed09IFK Sävsjö2,89
Leon Johansson10Wärnamo SK2,81
Isac Erlandsson09Villstads GIF2,78
10 Vidar Gof09Wärnamo SK2,67
11 Florian Nkuru09Villstads GIF1,81


P9 Boll
10 maj 
Carl Hartvigsson09Villstads GIF22,33
Isac Erlandsson09Villstads GIF20,10
Ivar Gardestrand09Falkenbergs IK20,06
Vidar Gof09Wärnamo SK19,58
Leon Johansson10Wärnamo SK19,06
Arvid Holmgren09Falkenbergs IK19,02
Edvin Thorsson09Villstads GIF16,50
Florian Nkuru09Villstads GIF16,12
Caspian Alvehed09IFK Sävsjö14,09
10 Emrik Hansson09Falkenbergs IK12,86
11 Emil Holm10Villstads GIF8,06


P9 Häck 300m
Final10 maj 
Caspian Alvehed09IFK Sävsjö62.10
Arvid Holmgren09Falkenbergs IK63.38
Ivar Gardestrand09Falkenbergs IK63.75
Isac Erlandsson09Villstads GIF67.08
Emrik Hansson09Falkenbergs IK67.58
Isak Olsson09Villstads GIFej start

Final10 maj 
Edvin Thorsson09Villstads GIF62.68
Carl Hartvigsson09Villstads GIF65.64
Emil Holm10Villstads GIF65.65
Leon Johansson10Wärnamo SK72.16
10 Vidar Gof09Wärnamo SK77.09
11 Florian Nkuru09Villstads GIF80.03


P7 4-kamp
10 maj 
Olle Hernberg11IK Sisu12
11.0412,183,1370,62
3333
Ebbot Svenningsson12Villstads GIF7
11.429,282,6572,18
2122
Lucas Eriksson12IK Sisu5
11.6010,472,4876,56
1211


P7 60m
Final1,810 maj 
Olle Hernberg11IK Sisu11.04
Ebbot Svenningsson12Villstads GIF11.42
Lucas Eriksson12IK Sisu11.60


P7 Längd
10 maj 
Olle Hernberg11IK Sisu3,13
Ebbot Svenningsson12Villstads GIF2,65
Lucas Eriksson12IK Sisu2,48


P7 Boll
10 maj 
Olle Hernberg11IK Sisu12,18
Lucas Eriksson12IK Sisu10,47
Ebbot Svenningsson12Villstads GIF9,28


P7 Häck 300m
Final10 maj 
Olle Hernberg11IK Sisu70.62
Ebbot Svenningsson12Villstads GIF72.18
Lucas Eriksson12IK Sisu76.56


K50 Kula
10 maj 
Maria Jonasson68Wärnamo SK10,09
Satu Nyberg Schoug68Wärnamo SK8,03


K 100m
Final10 maj 
Lisa Warfvinge98Varbergs GIF12.75


K Längd
10 maj 
Alma Kilpeläinen99Ljungby FIK5,290,4
Nellie Malmros01Båstads GIF5,111,4
Moa Sandstedt02IK Sisu4,813,4   4,71 1,7


K Kula4.0 kg
10 maj 
Alma Kilpeläinen99Ljungby FIK10,27
Maria Rosengren77Varbergs GIF8,09


K Diskus1.0 kg
10 maj 
Moa Eskilsson93Villstads GIF44,19
Maria Rosengren77Varbergs GIF24,70
Maria Jonasson68Wärnamo SK22,17
Satu Nyberg Schoug68Wärnamo SK15,68


K Slägga4.0 kg
10 maj 
Elin Jonasson00Wärnamo SK43,04


F17 100m
Final0,010 maj 
Alva Sundström02Ljungby FIK13.35
Aléa Gunnarsson01Ljungby FIK13.59


F17 200m
Final1,410 maj 
Alva Sundström02Ljungby FIK27.72
Aléa Gunnarsson01Ljungby FIK27.74


F17 Höjd
10 maj 
Nellie Malmros01Båstads GIF145


F17 Kula3.0 kg
10 maj 
Alva Sundström02Ljungby FIK12,67
Julia Almén01Ljungby FIK9,20


F17 Diskus1.0 kg
10 maj 
Julia Almén01Ljungby FIK20,94


F17 Slägga3.0 kg
10 maj 


F15 80m
Final3,510 maj 
Felicia Åberg03Villstads GIF10.52
Thea Hammarström03Villstads GIF10.53
Celie Hellsaeus03IFK Sävsjö11.24
Natalie Ekelund03IK Hakarpspojkarna11.28
Alma Sjöbrink03Eksjö Södra IK11.67


F15 300m
Final10 maj 
Felicia Åberg03Villstads GIF45.16
Elsa Kaspersson03Varbergs GIF45.63


F15 Höjd
10 maj 
Alice Vallesjö03Villstads GIF140
Celie Hellsaeus03IFK Sävsjö135


F15 Längd
10 maj 
Thea Hammarström03Villstads GIF4,770,2
Celie Hellsaeus03IFK Sävsjö4,701,4
Felicia Åberg03Villstads GIF4,693,8   4,68 0,3
Alice Vallesjö03Villstads GIF4,362,8   4,23 1,4
Natalie Ekelund03IK Hakarpspojkarna4,130,9
Alma Sjöbrink03Eksjö Södra IK4,132,7


F15 Kula3.0 kg
10 maj 
Jonna Kronander03IK Ymer10,55


F15 Diskus0.75 kg
10 maj 
Lisa Nilsson03IK Sisu27,00


F15 Slägga3.0 kg
10 maj 
Jonna Kronander03IK Ymer25,83


F15 Spjut500 g
10 maj 
Celie Hellsaeus03IFK Sävsjö25,62
Natalie Ekelund03IK Hakarpspojkarna19,48


F14 80m
Final2,410 maj 
Moa Lundström04IK Hakarpspojkarna11.22
Molly Liabäck04IK Hakarpspojkarna11.49
Emilia Wenåker04Falkenbergs IK11.64
Julia Blom04IK Hakarpspojkarna11.81
Agnes Aldeborg04Habo Friidrott 0412.22


F14 300m
Final10 maj 
Ida Rosjö04IK Hakarpspojkarna48.20
Thelma Holgersson04Falkenbergs IK49.97
Julia Blom04IK Hakarpspojkarna51.10
Agnes Aldeborg04Habo Friidrott 0452.11


F14 800m
Final10 maj 
Ida Rosjö04IK Hakarpspojkarna 2:47.08
Filippa Ståhl04Habo Friidrott 04 2:50.54


F14 Längd
10 maj 
Moa Lundström04IK Hakarpspojkarna4,521,0
Siri Forsström04IK Hakarpspojkarna4,383,7   4,13 1,9
Molly Liabäck04IK Hakarpspojkarna4,263,2   3,86 1,8
Thelma Holgersson04Falkenbergs IK4,065,1   4,01 1,7
Emilia Wenåker04Falkenbergs IK3,956,3   3,61 0,7


F14 Kula3.0 kg
10 maj 
Elin Rydqvist04IFK Halmstad8,89
Ammi Ericsson04IK Hakarpspojkarna6,29


F14 Diskus0.75 kg
10 maj 
Elin Rydqvist04IFK Halmstad26,73
Ammi Ericsson04IK Hakarpspojkarna15,56


F14 Slägga3.0 kg
10 maj 
Ebba Wallstenius04Wärnamo SK32,47
Elin Rydqvist04IFK Halmstad25,22
Ammi Ericsson04IK Hakarpspojkarna21,15


F14 Spjut500 g
10 maj 
Filippa Ståhl04Habo Friidrott 0422,80
Ammi Ericsson04IK Hakarpspojkarna13,55


F13 60m
Försök heat 12,210 maj 
Wilma Segermalm05Falkenbergs IK 8.53Q
Emma Sandin05IK Hakarpspojkarna 8.68Q
Alice Karlsson05IK Hakarpspojkarna 8.95q
Tilda Erikson05IK Sisu 9.04q
Alma Mennborg05IK Hakarpspojkarna 9.16q
Annie Sturesson05Falkenbergs IKej start

Försök heat 22,310 maj 
Amanda Lennartsson05IFK Växjö 8.55Q
Doris Theander05Varbergs GIF 8.76Q
Elenie Carlsson05IFK Växjö 8.93q
Linnea Lind05Södra Vi IF 9.24
Hilma Gof05Wärnamo SK 9.75

Final4,110 maj 
Amanda Lennartsson05IFK Växjö 8.22
Wilma Segermalm05Falkenbergs IK 8.51
Doris Theander05Varbergs GIF 8.60
Emma Sandin05IK Hakarpspojkarna 8.61
Alice Karlsson05IK Hakarpspojkarna 8.84
Elenie Carlsson05IFK Växjö 8.87
Tilda Erikson05IK Sisu 8.93
Alma Mennborg05IK Hakarpspojkarna 9.16


F13 200m
Final2,010 maj 
Amanda Lennartsson05IFK Växjö27.11
Emma Sandin05IK Hakarpspojkarna28.41
Doris Theander05Varbergs GIF29.20
Elenie Carlsson05IFK Växjö29.47
Zelda Alvehed05IFK Sävsjö30.72
Tilda Erikson05IK Sisu30.79
Thyra Qvänstedt05Habo Friidrott 0431.35
Siri Kaspersson05Varbergs GIF32.79

Final2,010 maj 


F13 600m
Final10 maj 
Emma Sandin05IK Hakarpspojkarna 1:52.94
Alice Karlsson05IK Hakarpspojkarna 1:53.50
Alma Mennborg05IK Hakarpspojkarna 1:57.22
Linnea Lind05Södra Vi IF 2:01.52
Zelda Alvehed05IFK Sävsjö 2:07.07


F13 Höjd
10 maj 
Emma Sandin05IK Hakarpspojkarna150
Wilma Folkeson05Falkenbergs IK135
Linnea Lind05Södra Vi IF135
Linn Jarlhage05Falkenbergs IK135
Thyra Qvänstedt05Habo Friidrott 04130
Wilma Segermalm05Falkenbergs IK125
Tova Nihl05Wärnamo SK125
Siri Kaspersson05Varbergs GIF125
Olivia Bernstig05Wärnamo SK120


F13 Längdzon
10 maj 
Emma Sandin05IK Hakarpspojkarna4,982,8   4,72 1,9
Amanda Lennartsson05IFK Växjö4,731,5
Elenie Carlsson05IFK Växjö4,722,4   4,64 2,0
Alice Karlsson05IK Hakarpspojkarna4,611,7
Wilma Folkeson05Falkenbergs IK4,542,6   4,43 1,4
Linnea Lind05Södra Vi IF4,433,2   4,36 1,8
Annie Sturesson05Falkenbergs IK4,421,3
Linn Jarlhage05Falkenbergs IK4,424,3
Tilda Erikson05IK Sisu4,351,7
10 Thyra Qvänstedt05Habo Friidrott 044,302,2   4,06 1,3
11 Hilma Gof05Wärnamo SK4,152,7   3,98 1,3
12 Tova Nihl05Wärnamo SK3,872,5
13 Lo Rosengren05Varbergs GIF3,773,6   3,63 1,3
14 Alva Bernstig05Wärnamo SK3,462,3   3,40 1,5


F13 Kula2.0 kg
10 maj 
Doris Theander05Varbergs GIF10,35
Thyra Qvänstedt05Habo Friidrott 049,64
Ann-Kathrine Bergenhem05IFK Halmstad9,38
Alma Mennborg05IK Hakarpspojkarna7,77
Tilda Erikson05IK Sisu7,74
Hilma Gof05Wärnamo SK7,57
Lo Rosengren05Varbergs GIF7,03


F13 Diskus0.6 kg
10 maj 
Linn Jarlhage05Falkenbergs IK23,84
Alma Mennborg05IK Hakarpspojkarna23,11
Ann-Kathrine Bergenhem05IFK Halmstad18,74
Olivia Bernstig05Wärnamo SK16,05


F13 Slägga2.0 kg
10 maj 
Tova Nihl05Wärnamo SK24,74
Alma Mennborg05IK Hakarpspojkarna22,50
Alva Bernstig05Wärnamo SK22,21
Olivia Bernstig05Wärnamo SK21,08


F13 Spjut400 g
10 maj 
Linn Jarlhage05Falkenbergs IK29,07
Annie Sturesson05Falkenbergs IK24,17
Doris Theander05Varbergs GIF22,05
Linnea Lind05Södra Vi IF21,60
Siri Kaspersson05Varbergs GIF21,57
Zelda Alvehed05IFK Sävsjö18,59
Lo Rosengren05Varbergs GIF16,84
Alva Bernstig05Wärnamo SK15,46
Olivia Bernstig05Wärnamo SK11,61


F12 60m
Final2,710 maj 
Rebecca Carlsson06Falkenbergs IK 8.85
Matilda Martini06Motala AIF 9.27
Filippa Hartvigsson06Villstads GIF 9.47
Julia Karlsson06Södra Vi IF 9.48
Saga Johansson06Wärnamo SK 9.48
Thea Grangéus06Falkenbergs IK 9.82


F12 200m
Final1,310 maj 
Nellie Lindblad06IFK Växjö29.47
Rebecca Carlsson06Falkenbergs IK29.75
Celine Aagaard06SK Graal29.99
Matilda Martini06Motala AIF31.63
Ellen Adolfsson06IK Sisu31.94
Saga Johansson06Wärnamo SK32.06
Filippa Hartvigsson06Villstads GIF32.20
Julia Karlsson06Södra Vi IF33.53


F12 600m
Final10 maj 
Celine Aagaard06SK Graal 1:52.76
Matilda Martini06Motala AIF 1:55.89
Rebecca Carlsson06Falkenbergs IK 2:09.06
Julia Karlsson06Södra Vi IF 2:17.57


F12 Längdzon
10 maj 
Celine Aagaard06SK Graal4,583,9   4,39 0,0
Nellie Lindblad06IFK Växjö4,481,7
Rebecca Carlsson06Falkenbergs IK4,403,0   4,29 0,7
Matilda Martini06Motala AIF4,391,9
Saga Johansson06Wärnamo SK4,031,7
Filippa Hartvigsson06Villstads GIF3,933,9   3,88 2,0
Julia Karlsson06Södra Vi IF3,842,8   3,51 0,7
Andrea Wallstenius06Wärnamo SK3,613,0
Elin Dahlén06Eksjö Södra IK3,411,7
10 Thea Grangéus06Falkenbergs IK3,363,6


F12 Kula2.0 kg
10 maj 
Nellie Lindblad06IFK Växjö9,95
Matilda Martini06Motala AIF7,49
Thea Grangéus06Falkenbergs IK5,71


F12 Diskus0.6 kg
10 maj 
Tilda Carlsson06Falkenbergs IK19,22
Ellen Adolfsson06IK Sisu16,27
Julia Karlsson06Södra Vi IF15,08
Elin Dahlén06Eksjö Södra IK13,93


F12 Slägga2.0 kg
10 maj 
Felicia Bjärnlöf08Eksjö Södra IK17,55
Elin Dahlén06Eksjö Södra IK15,25
Ellen Adolfsson06IK Sisu14,59
Tilda Carlsson06Falkenbergs IK13,94
Ottilia Thorell08Eksjö Södra IK10,22


F12 Spjut400 g
10 maj 
Ellen Adolfsson06IK Sisu19,33
Tilda Carlsson06Falkenbergs IK18,13
Thea Grangéus06Falkenbergs IK14,28
Julia Karlsson06Södra Vi IF13,44


F11 60m
Final2,210 maj 
Emma Sjödal07Ljungby FIK 9.23
Alice Hernberg07IK Sisu 9.57
Ida Ståhlgren07Hovslätts IK 9.71
Siri Persson07Villstads GIF 9.74
Novah Laurén07Falkenbergs IK 9.82
Engla Zobal Medin07Skruvs IF 9.97
Lovisa Hansson07Falkenbergs IK10.64


F11 200m
Final0,310 maj 
Ida Ståhlgren07Hovslätts IK32.43
Bianca Holgersson07Falkenbergs IK32.79
Alice Hernberg07IK Sisu33.84
Engla Zobal Medin07Skruvs IF35.49


F11 600m
Final10 maj 
Bianca Holgersson07Falkenbergs IK 2:07.07


F11 Höjd
10 maj 
Emma Sjödal07Ljungby FIK128
Ida Ståhlgren07Hovslätts IK120
Alice Hernberg07IK Sisu115
Lovisa Hansson07Falkenbergs IK115
Engla Zobal Medin07Skruvs IF105
Novah Laurén07Falkenbergs IK95


F11 Längdzon
10 maj 
Emma Sjödal07Ljungby FIK4,302,6   4,27 0,8
Ida Ståhlgren07Hovslätts IK4,005,3   3,88 0,2
Alice Hernberg07IK Sisu3,823,4   3,73 1,7
Engla Zobal Medin07Skruvs IF3,491,8
Novah Laurén07Falkenbergs IK3,402,1   2,90 1,9
Lovisa Hansson07Falkenbergs IK3,171,3


F11 Kula2.0 kg
10 maj 
Alice Hernberg07IK Sisu5,96
Engla Zobal Medin07Skruvs IF5,62
Novah Laurén07Falkenbergs IK5,37
Lovisa Hansson07Falkenbergs IK4,82


F11 Spjut400 g
10 maj 
Engla Zobal Medin07Skruvs IF13,80
Novah Laurén07Falkenbergs IK11,54
Alice Hernberg07IK Sisu9,80


F10 60m
Final4,810 maj 
Nellie Sturesson08Falkenbergs IK 9.41
Ida Gustafsson08IK Hakarpspojkarna 9.53
Mila Slijepcevic08IFK Halmstad 9.65
Maja Liljander08Villstads GIF10.30
Isabel Carlsson08Falkenbergs IK10.35
Amanda Lind08Södra Vi IF10.40
Tindra Spaldin08Villstads GIF10.82


F10 200m
Final2,610 maj 
Nellie Sturesson08Falkenbergs IK32.26
Ida Gustafsson08IK Hakarpspojkarna33.97
Amanda Lind08Södra Vi IF34.83
Mila Slijepcevic08IFK Halmstad34.86
Maja Liljander08Villstads GIF41.51
Tindra Spaldin08Villstads GIF43.38


F10 Höjd
10 maj 
Isabel Carlsson08Falkenbergs IK115
Nellie Sturesson08Falkenbergs IK115
Amanda Lind08Södra Vi IF105
Clara Gudmundsson08Hovslätts IK105
Mila Slijepcevic08IFK Halmstad90


F10 Längdzon
10 maj 
Nellie Sturesson08Falkenbergs IK3,762,6   3,85 1,9
Ida Gustafsson08IK Hakarpspojkarna3,661,4
Amanda Lind08Södra Vi IF3,351,3
Isabel Carlsson08Falkenbergs IK3,321,9
Mila Slijepcevic08IFK Halmstad3,231,5
Clara Gudmundsson08Hovslätts IK3,222,5   2,93 0,7
Maja Liljander08Villstads GIF3,120,6
Tindra Spaldin08Villstads GIF2,922,5   2,78 1,8


F10 Kula2.0 kg
10 maj 
Ida Gustafsson08IK Hakarpspojkarna7,02
Ottilia Thorell08Eksjö Södra IK6,11
Amanda Lind08Södra Vi IF5,34
Isabel Carlsson08Falkenbergs IK5,09
Felicia Bjärnlöf08Eksjö Södra IK4,80


F10 Spjut400 g
10 maj 
Ida Gustafsson08IK Hakarpspojkarna13,00
Isabel Carlsson08Falkenbergs IK12,27
Felicia Bjärnlöf08Eksjö Södra IK10,35
Nellie Sturesson08Falkenbergs IK9,56
Amanda Lind08Södra Vi IF9,12
Ottilia Thorell08Eksjö Södra IK8,13


F9 4-kamp
10 maj 
Alice Abrahamssom09IFK Sävsjö55
10,6715,843,0865,16
12141415
Meja Askestam09Wärnamo SK49
10,4014,383,1271,52
1313158
Sonja Molin09Falkenbergs IK48
10,2011,532,9366,07
1591212
Meja Franzen09Wärnamo SK44
10,9415,912,8570,31
1015910
Inez Hellsaeus09IFK Sävsjö44
10,2110,762,8866,03
1471013
Maja Martini10Skeninge IK42
11,1214,182,9069,80
8121111
Elin Bäckman09Wärnamo SK39
10,9712,692,9875,25
911136
Moa Sacer09Wärnamo SK34
10,926,902,8265,41
111814
Meja Grangéus09Falkenbergs IK29
11,2111,572,6973,95
71057
Tove Börjesson09Eksjö Södra IK21
11,2111,402,77
687
Felicia Wahlfridsson10Wärnamo SK20
12,0310,552,2071,28
3629
Ida Hernberg09IK Sisu17
11,229,142,4375,40
5435
Miranda Bernstig09Wärnamo SK14
11,787,622,5178,11
4244
Moa Lindahl09Wärnamo SK13
12,238,222,7682,61
2362
Agnes Thorsson10Villstads GIF10
12,909,492,1681,26
1513


F9 60m
Finalheat 12,810 maj 
Sonja Molin09Falkenbergs IK10.201
Inez Hellsaeus09IFK Sävsjö10.212
Alice Abrahamssom09IFK Sävsjö10.674
Moa Sacer09Wärnamo SK10.925
Meja Grangéus09Falkenbergs IK11.219
10 Tove Börjesson09Eksjö Södra IK11.219
11 Ida Hernberg09IK Sisu11.2211
Julia Walltin09IK Hakarpspojkarnaej start-

Finalheat 22,410 maj 
Meja Askestam09Wärnamo SK10.403
Meja Franzen09Wärnamo SK10.946
Elin Bäckman09Wärnamo SK10.977
Maja Martini10Skeninge IK11.128
12 Miranda Bernstig09Wärnamo SK11.7812
13 Felicia Wahlfridsson10Wärnamo SK12.0313
14 Moa Lindahl09Wärnamo SK12.2314
15 Agnes Thorsson10Villstads GIF12.9015


F9 Längd
10 maj 
Meja Askestam09Wärnamo SK3,12
Alice Abrahamssom09IFK Sävsjö3,08
Elin Bäckman09Wärnamo SK2,98
Sonja Molin09Falkenbergs IK2,93
Maja Martini10Skeninge IK2,90
Inez Hellsaeus09IFK Sävsjö2,88
Meja Franzen09Wärnamo SK2,85
Moa Sacer09Wärnamo SK2,82
Tove Börjesson09Eksjö Södra IK2,77
10 Moa Lindahl09Wärnamo SK2,76
11 Meja Grangéus09Falkenbergs IK2,69
12 Miranda Bernstig09Wärnamo SK2,51
13 Ida Hernberg09IK Sisu2,43
14 Felicia Wahlfridsson10Wärnamo SK2,20
15 Agnes Thorsson10Villstads GIF2,16


F9 Boll
10 maj 
Meja Franzen09Wärnamo SK15,91
Alice Abrahamssom09IFK Sävsjö15,84
Meja Askestam09Wärnamo SK14,38
Maja Martini10Skeninge IK14,18
Elin Bäckman09Wärnamo SK12,69
Meja Grangéus09Falkenbergs IK11,57
Sonja Molin09Falkenbergs IK11,53
Tove Börjesson09Eksjö Södra IK11,40
Inez Hellsaeus09IFK Sävsjö10,76
10 Felicia Wahlfridsson10Wärnamo SK10,55
11 Agnes Thorsson10Villstads GIF9,49
12 Ida Hernberg09IK Sisu9,14
13 Moa Lindahl09Wärnamo SK8,22
14 Miranda Bernstig09Wärnamo SK7,62
15 Moa Sacer09Wärnamo SK6,90


F9 Häck 300m
Final10 maj 
Alice Abrahamssom09IFK Sävsjö65.16
Moa Sacer09Wärnamo SK65.41
Inez Hellsaeus09IFK Sävsjö66.03
Sonja Molin09Falkenbergs IK66.07
Meja Grangéus09Falkenbergs IK73.95
11 Ida Hernberg09IK Sisu75.40
Julia Walltin09IK Hakarpspojkarnaej start
Tove Börjesson09Eksjö Södra IKej start

Final10 maj 
Maja Martini10Skeninge IK69.80
Meja Franzen09Wärnamo SK70.31
Felicia Wahlfridsson10Wärnamo SK71.28
Meja Askestam09Wärnamo SK71.52
10 Elin Bäckman09Wärnamo SK75.25
12 Miranda Bernstig09Wärnamo SK78.11
13 Agnes Thorsson10Villstads GIF81.26
14 Moa Lindahl09Wärnamo SK82.61


F7 4-kamp
10 maj 
Saga Zobal-Medin11Skruvs IF18
128,802,3278,26
4545
Freja Gustafsson11IK Hakarpspojkarna18
10,948,732,6980,52
5454
Ester Gardestrand Bengtsson11Falkenbergs IK11
13,055,682,2585,38
2333
Felicia Walltin11IK Hakarpspojkarna8
12,635,022,2292,01
3221
Tilde Adolfsson11IK Sisu5
14,233,802,0685,98
1112


F7 60m
Final10 maj 
Freja Gustafsson11IK Hakarpspojkarna10.94
Saga Zobal-Medin11Skruvs IF12.00
Felicia Walltin11IK Hakarpspojkarna12.63
Ester Gardestrand Bengtsson11Falkenbergs IK13.05
Tilde Adolfsson11IK Sisu14.23


F7 Längd
10 maj 
Freja Gustafsson11IK Hakarpspojkarna2,69
Saga Zobal-Medin11Skruvs IF2,32
Ester Gardestrand Bengtsson11Falkenbergs IK2,25
Felicia Walltin11IK Hakarpspojkarna2,22
Tilde Adolfsson11IK Sisu2,06


F7 Boll
10 maj 
Saga Zobal-Medin11Skruvs IF8,80
Freja Gustafsson11IK Hakarpspojkarna8,73
Ester Gardestrand Bengtsson11Falkenbergs IK5,68
Felicia Walltin11IK Hakarpspojkarna5,02
Tilde Adolfsson11IK Sisu3,80


F7 Häck 300m
Final10 maj 
Saga Zobal-Medin11Skruvs IF78.26
Freja Gustafsson11IK Hakarpspojkarna80.52
Ester Gardestrand Bengtsson11Falkenbergs IK85.38
Tilde Adolfsson11IK Sisu85.98
Felicia Walltin11IK Hakarpspojkarna92.01


F15 4 x 80m
Final10 maj 
Villstads GIF 1




:40.87
IK Hakarpspojkarna 1




:44.76
Falkenbergs IK 1




:45.06
IK Hakarpspojkarna 2




:45.11



© Track & Field, Christer Falk